Gdy robi się dziwnie, dziwni stają się ekspertami.
  Hunter S. Thompson
 

Insight Institute w aspekcie zewnętrznym działa na pograniczu doradztwa filozoficznego, life coachingu i logoterapii, natomiast co do istoty opiera się na indywidualnym doświadczeniu porządkującym w postaci twórczych aktywności intelektualno-intuicyjnych (matematyka, poezja) stanowiących autorską miarę kulturową dla zasadniczych okoliczności życiowych.

Co to oznacza?

Wierzę, że wysiłek poznawczy nie idzie na marne. Wiedza, którą nabywamy w oderwaniu od codziennej praktyki, jest potencjalnym zasobem samoregulacji w sytuacjach granicznych. Każdy kontekst rozumienia ― naukowego, artystycznego czy osobowego ― składa się na siłę wewnętrzną, która nie wymaga form mediacji, aby móc realnie zaistnieć. Wręcz przeciwnie, zaufanie do pierwszorzędnych odruchów jestestwa warunkuje jego bezwględną pomyślność w obliczu zmiennych środowiskowych, na które pospolity konsensus nie widzi rady lub dróg wyjścia innych niż zaprzeczenie bądź ucieczka w głębszą ignorancję.

Pragnę przedstawić sposoby rozporządzania naturalnymi dyspozycjami kognitywno-emotywnymi, które są uniwersalne, lecz wymagają praktyki dla ujawnienia swych dobroczynnych właściwości.

Jeśli nie jesteś obojętny na swoją sprawę ― czytasz o sobie samym.


Więcej...